O Pensionu

Ubytování na břehu Labe

Nabízíme stylové ubytování ve dvou až třílužkových pokojích s možností přistýlky vybavenými Led TV, WiFi signálem, vždy s vlastním sociálním zařízením s vanou, nebo sprchovým koutem. Vyzkoušejte ubytování na historickém místě, obklopeným barokem, krásnou přírodou a dobrou náladou, kde podlaha vrže už více než tři sta let.

sporkuv_mlyn_pension
sporkuv_mlyn_historie

Historie Šporkova Mlýna

V romantickém údolí mezi Jaroměří a Dvorem Králové, směrem od obce Kuks stojí na samém toku horního Labe „Penzion a Restaurace Šporkův Mlýn“. Původní vodní mlýn a nádvoří z přelomu 16. a 17. století spadal do majetku starého šlechtického rodu Šporků (von Sporck), pocházejícího ze severního Německa. Nejvýznamnějším členem tohoto rodu byl hrabě František Antonín Špork (1662 – 1738), významný český šlechtic, královský místodržící, filantrop a mecenáš.

Excentrický hrabě Špork, který chtěl mít z Kuksu malé Versailles i s jeho rušným životem, zde nechal vystavět barokní zámek, lázně a hospitál pro sto chudých lidí a válečných vysloužilců. Zámek, hospitál i lázně byly vyzdobeny díly předních barokních sochařů a malířů, především sochaře Matyáše Bernarda Brauna a Kuks se stal jedním z nejúchvatnějších skvostů barokního umění na světě. Lázně, které byly ve své době výstavnější než Karlovy Vary, si získaly světový věhlas a hojně je navštěvovala šlechta z celé Evropy.

Koncem 17. století hrabě mlýn prodal za částku 280 fl. s ročním nájmem 55 fl. (fl. = rakouský zlatý). Roku 1740 zasáhla Kuks ničivá povodeň, která zničila lázně i Šporkův mlýn. Kdysi honosné lázně se již neobnovily a upadly v zapomnění. Okolo roku 1790 začal na mlýně působit schopný mlynář Antonín Gottwald, který jej začal opět zvelebovat. V soupisu z roku 1836 je již mlýn uveden dokonce jako vodní mlýn s pilou. Ze záznamů z roku 1903 je uvedeným majitelem J.Rindt, ředitel mlynářské organizace. Po něm v roce 1930 převzal mlýn jeho syn, Ferdinand Rindt, který se stal i starostou Stanovic.

Od roku 1950 byl Šporkův mlýn s malou vodní elektrárnou o výkonu cca 40kW v majetku Státního statku, který budovu mlýnu využíval částečně jako sklady a kancelář. Po roce 1990 mlýn od Státního statku koupil v zcela zdevastovaném stavu Josef Mádle, který mlýn svépomocí zrekonstruoval a dodnes je jeho jediným majitelem.